Weekly News

Son Dakika

Bakanı Çavuşoğlun'Dan Gazeteciye Sizi FETÖ'cü gibi gördüm.

 

Kazakistan'ın başkentindeki toplantıya Dışişleri  Bakanı Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ve İran Dışişleri Bakanı Zarif de katılıyor. Toplantı öncesi konuşan Lavrov, "Suriye'de rejimin değiştirilmesi, farklı dış aktörler kontrolünde küçük beyliklerin kurulması gibi bazı niyetler var. Fakat bu yaklaşım Astana çalışmalarına aykırı" dedi.

Çavuşoğlu, Afrin'e yönelik Zeytin Dalı Harekatı ve İsviçre'de FETÖ ile iltisaklı olduğu iddia edilen bir iş adamının kaçırılması girişimiyle ilgili soru soran bir yerel gazeteciye ' sizi çok FETÖ'cü gördüm diye tepki gösterdi.

PaylaşTwitleA+a-

Astana'da Suriye zirvesi başladı! Dışişleri bakanları masada

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kazakistan'ın başkenti Astana'da Suriye konulu dışişleri  bakanları toplantısı başladı. Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov, toplantının  açılışında, Astana sürecinde şimdiye kadar 8 toplantı gerçekleştirildiğini  hatırlatarak, bu sürecin Suriye'de ateşkesin büyük ölçüde sağlanmasına katkıda  bulunduğu söyledi.

Abdrahmanov, alıkonulanların serbest bırakılması, kayıp kişilerin  kimlik tespiti ve cenazelerin teslim edilmesi konuları için oluşturulan çalışma  grubunun dünkü ilk görüşmesinin büyük önem arz ettiğini belirterek, bunun çatışan  taraflar arasındaki güveni artıracağına inandıklarını aktardı.

 

Astana sürecinin Cenevre'de Birleşmiş Milletler gözetimindeki  görüşmelere katkı sağladığını dile getiren Abdrahmanov, Suriye'de bazı bölgelerde  gerginliğin arttığına işaret etti. Abdrahmanov, Rusya ve ABD'yi yapıcı diyalog  sürecini başlatmaya çağırdı.

Soçi'de 29-30 Ocak'ta yapılan Ulusal Diyalog Kongresi'nden çıkan  sonuçları desteklediklerini, kongrede kararlaştırılan anayasa komitesi  kurulmasının, Suriye'nin gelecekteki anayasal düzeninin temelini oluşturacağını  vurgulayan Abdrahmanov, toplantıda Türkiye, Rusya ve İran dışişleri bakanlarının  bir yıllık iş birliğinin sonuçlarını ve gelecek dönemde atılacak adımları  değerlendireceklerini söyledi.

'Eminim ki tarihin doğru tarafındayız'

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Astana sürecinin krizin  çözümüne yönelik önemli katkı sağladığını dile getirerek, gerginliği azaltma  bölgeleri kurulması, insani mayın temizliği, alıkoyulanların serbest bırakılması  için kurulan çalışma grubu, insani yardım sağlanması, Soçi'de tüm Suriyeli  tarafların katılımıyla kongre düzenlenmesinin bu çerçevede  değerlendirilebileceğini vurguladı.

Lavrov, Astana sürecinin Suriye'nin toprak bütünlüğünü muhafaza etmeyi  temel aldığını, BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararı ve Soçi Ulusal Diyalog  Kongresi kararları çerçevesinde faaliyetlerini sürdüreceklerini belirtti.

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD'ye seslenerek, "Suriye'de rejimin  değiştirilmesi, farklı dış aktörler kontrolünde küçük beyliklerin kurulması gibi  bazı niyetler var. Fakat bu yaklaşım Astana çalışmalarına aykırı. Eminim ki  tarihin doğru tarafındayız." diye konuştu.

"ABD başkanlığındaki koalisyonun ismi ne olursa olsun Nusra cephesi ve  diğer terörist gruplarla güçlü mücadeleye artık başlayacaklarını" belirten  Lavrov, ABD ile bu konuyu sık sık görüştüklerini, "Yapıcı ve ılımlı muhaliflerle  Nusra gibi teröristler arasında ayrım yapılmasının tamamlanması gerektiğini" dile  getirdi.

 

Lavrov'un konuşmasının ardından üçlü bakanlar toplantısı basına kapalı  olarak başladı.

Rixos Otel'deki açılışta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus  mevkidaşı Sergey Lavrov ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de yer aldı.

Toplantının ardından, 3 bakanın ortak basın açıklaması yapması, dün 3  garantör ülke heyetlerinin teknik toplantılarda hazırladığı sonuç bildirisinin de  okunması planlanıyor.

Çavuşoğlu'nun Kazak mevkidaşı ile ikili görüşmesi, Kazakistan  Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından kabul edilmesi bekleniyor.

Astana'daki Dışişleri bakanları toplantısında Astana sürecindeki 1  yıllık iş birliğinin sonuçlarının değerlendirilmesi, krizin çözümü için atılacak  adımların belirlenmesi amaçlanıyor.Toplantı ayrıca 4 Nisan'da İstanbul'da yapılacak Suriye konulu liderler zirvesine de hazırlık niteliği taşıyor.

FETÖ'CÜ GİBİ GÖRDÜM SİZİ

Yerel gazeteci olduğunu söyleyen kişi Çavuşoğlu'na şu soruyu yöneltti: "Üçlü görüşmede Afrin operasyonu gündeme getirildi mi? Bu operasyon Suriye'nin toprak bütünlüğüne karşı değil mi? İsviçre basınında çıkan haberlere göre 2 Türk diplomatın Nazi Almanyasındaki yöntemlerle birisini kaçırmaya çalıştığı iddia ediliyor. Türk Dışişleri Bakanlığı olarak bu konudaki resmi açıklamanız nedir? Ve İsviçre bu diplomatların dokunulmazlığının kaldırılmasını talep ediyormuş. Bu konuda görüşünüzü öğrenmek isterim."  Çavuşoğlu, “Kim olduğunuzu bilmiyorum. Sizi FETÖ’cü gibi gördüm. Ben FETÖ ağzıyla sorulan sorulara cevap vermiyorum” şeklinde cevap verdi

Güncellenen Son Haberler