Weekly News

Son Dakika

Anne kanından bebek dna'sını tarama testi TÜRKİYE'de!

Hamileliğin 6.haftasından itibaren anneden alınan 1 tüp kan ile, bebeğin tüm genomunu Yeni Nesil Dizileme Teknolojisi (NGS) ile çalışan ve bebekteki olası anomalileri %99,5 doğruluk oranıyla söyleyebilen, “Girişimsel Olmayan” yani “Non İnvaziv Prenatal Tarama Testi “NIPT” teknolojisi artık Türkiye’de. Yeni Nesil Dizileme teknolojisini transfer eden “GENOKS Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi“nde artık kanlar yurt dışına gönderilmeyip, Türkiyede çalışılmaktadır. Bu teknoloji transferi Türkiye’de ilk ve tek GENOKS Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi tarafından gerçekleştirilmiş olup, halkın hizmetine sunulmuştur. Bu test; günümüzde anne karnındaki bebeğin genetik anomalilerini anlamak için uygulanan amniyosentez ve benzeri tanı testlerinden önce uygulanan genetik bir test olup, anne karnından iğne ile alınarak yapılan amniyosentez ve ona bağlı komplikasyonları  %100  oranında ortadan kaldırmaktadır.
Yeni Nesil Dizilime teknolojisi ile çalışılan NIFTY Test ile hasta kanları yurt dışına gönderilmeden, 7 ila 10 gün içerisinde sonuç verilmektedir. NIFTY Test’in birçok avantajı vardır; her basamakta yapılan kalite kontrol aşamalarıyla güvenirliliği en yüksek NIPT testi olması, içerisinde gonomozal anomaliler ve delesyon sendromları için test hizmetlerini barındırması ve 1.5 milyondan fazla test ile dünyada klinik validasyonu en yüksek olan test olmasıdır.

 

TÜKÜRÜKTE KANSER TESTİ!    


Dünya’da ve ülkemizde kanser vakalarındaki artış hızla devam etmekte olup, hemen hemen her ailede birden fazla kanser vakasına rastlanılmaktadır.

Kanser konusunda gelişmiş ülkeler ile az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki en önemli fark; hastalığın teşhisinin konulduğu zamandır. Birçok kanser vakasında gelişmiş ülkelerde %75 ilk evrelerde tanı konulup, %90’larda tam tedavi edilebilirken, bizim gibi ülkelerde ise % 75 geç teşhis edilerek, tedavideki başarı oranı %50’lerin altına inmektedir. 

Bu nedenle kanserde erken teşhis çok önemlidir. Bundan daha da önemlisi de kişinin genetik olarak aileden bir kanser mirası olup olmadığının bilinmesidir. Genetik olarak kansere neden olan mutasyonların varlığı durumunda kanser hastalığına yakalanma oranı bazı hastalıklarda %90’ lara kadar yükselmektedir. Kişilerin genetik yatkınlığını bilerek alacağı tedbirler ile hastalığa yakalanma riskini azaltabileceği gibi yaşam kalitesinide  yüksek tutabilme imkanı bulabilmektedir.

“GENOKS” Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi olarak; tükürükte  30 gene bakarak sekiz hastalığa (Meme, Yumurtalık, Kalın Bağırsak, Rahim, Prostat, Melanoma, Pankreas ve Mide Kanserleri) genetik yatkınlığı tespit edebiliyoruz.

Örneğin; meme kanserine neden olan genetik mutasyon BRCA-1 ve BRCA-2 tespit edilen bir kadın, 80 yıllık ömründe %87 oranında meme kanserine, %55 oranında da yumurtalık kanserine yakalanma riski taşımaktadır.

Dünya’da bilinen bir örnek olarak Angelina Jolie bu testi yaptırmış olup, kanser olmadan önce gerekli  tedbirleri almış ve Dünya’ya örnek olmuştur. Bunun gibi tükürükle ve kanda yapılan gen taramasıyla, kişinin kanser olma riski taşıyan gen mutasyonu varlığı ya da yokluğu tespit edilerek, gelecek yaşamı daha sağlıklı planlanabilmektedir.

Yine GENOKS laboratuvarında son yılların gündemini oluşturan kişiselleştirilmiş kanser tedavisi konusunda da genetik çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar ile kişilerde gelişen kanserin hangi mutasyona bağlı olduğu ve tedavisinde hangi kanser ilaçlarının etkili olacağını ya da olmayacağını söyleyebiliyoruz.
Ailede herhangi birisinde var olan genetik temelli kanser durumunda genetik mutasyon çalışılarak diğer aile bireylerinde de bu mutasyonun varlığı veya yokluğu söylenebilmektedir. Özellikle ailesel yatkınlıkların önemli olduğu meme, yumurtalık, mide, kalın bağırsak ve prostat gibi organlara ait kanserlerde genetik yatkınlık önemlidir ve aile bireyleri de bu durumu tespit etmelidirler.
Erken teşhis kanseri önler veya kanserden korkma geç kalmaktan kork tanımlamalarının yanında kanser olmadan da genetik yatkınlık belirlenerek birçok tedbirler alınabilmektedir. Kanser konusunda bilim insanların son yıllarda hızla yönelmiş olduğu genetik çalışmalar tükrükte, kanda ve dokuda  ayrı ayrı materyallerde çalışarak Tüm Türkiyeye hizmet vermekte olan “Genoks” Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi’nin açılışını Sağlık Bakanı Sayın Prof.Dr.Recep Akdağ’ ve Milli Savunma Bakanı  Sayın Fikri Işık, siyaset ve bilim dünyasından kalabalık bir heyet ile Ankara Cinnah caddesi no 64 de gerçekleştirdi. 

Sağlık Bakanı Prof Dr Recep Akdağ yaptığı konuşmada,

Değerli kardeşlerim hepinize saygılarımı, Türk tıbbına hastalarımıza ailelerine hizmet edecek merkezi açıyoruz. Bu teşebbüş önemli bir teşebbüs Allah hayırlı etsin. Tıp hizmetleri vermek zordur  mesuliyeti yüksek itina ve emek gerektirir. Dolayısıyla böyle bir alana teşebbüs eden Doç Dr Kemalettin Aydın ve arkadaşlarını tebrik ediyorum. Genetik aslında bugünde önemli ama gelecekte çok daha önemli olacak. Artık bütün dünyada hem hastalıkların erken teşhisi için hem de birçok hastalığın doğrudan doğruya o kişiye mahsus tedavisi için gereklidir. Her geçen gün yeni adımlar atılıyor kurduğumuz TUSEV imizde genom araştırması yapacağız Türkiyenin gen haritaları ortaya çıkacak, 
Bir tarafdan genetik ile kanser arasında ki münasebetleri geliştirmek için uluslararası hizmet alacağımız dünya çapında bazı kurumlar ile önümüzde ki aylarda inşallah hep birlikte milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz. Bu vesileyle şunu özellikle ifade etmek istiyorum Türkiye de AK parti ile birlikte sağlık hizmetleri inanılmaz mesafeler kaydetti 3. Ligdeydik bugün 1. Ligdeyiz. Birinci ligde 3 büyükler 4 büyükler olur maksadımız sağlıkta dönüşümün ikinci fazıyla bu 3 büyüklere 4 büyüklere girmek olacak. Bunu başaracağımıza da inanıyorum Allah’ın izniyle Rabbim bütün kardeşlerime sağlık afiyet nasip etsin. Doç Dr Kemalettin Aydın kardeşime ve burada birlikte çalıştığı arkadaşlarımıza da bu açacağımız genetik teşhis merkezini hayırlı kılsın bereketli kılsın. İnşallah milletimizin insanımızın hastalığına derdine şifa olma konusunda değerli katkıları olsun bu değerli müessesenin . Allah hayırlı etsin.

Genoks Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Kemalettin Aydın konuşmasından,

 Sağlık bakanlığından ruhsatlı , NIPT yi yapan İLK ve TEK genetik hastalıkları tanı merkezimizin açılışına hoşgeldiniz.

Genoks Genetik Hastalıklar Tanı merkezi dünyanın en  önemli ve en büyük genom enstitüleriyle koordineli çalışarak Yeni Nesil Dizileme cihazını teknoloji transferiyle Türkiyeye getirerek ülkemize büyük bir katkıda bulunmuştur. 

Ekibimizde 15 biyolog, 10 moleküler biyolog, 3 genetik uzman, uzman hekimler ve dalında profesyonel diğer ekip arkadaşlarıyla birlikte toplam 40 kişiden oluşan kocaman bir aileyiz.
Türkiye ve bölge coğrafyasına hizmet vererek hasta kabulü yapabilmenin yanında; en önemlisi günümüz hastalıklarına çözümcül yaklaşımlar getirmeyi amaç edindik. Doğal yaşamdan uzaklaşmaya başladıkça nedeni bilinmeyen veya DNA tamir mekanizmasının çalışmasının yavaşlamasıyla artan kanser vakalarına sıkça rastlamaya başladığımız bir dönemde Genoks Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi olarak kan ve tükürükte kişileştirilmiş kanser tarama testleri yapmaya başlamanın gururunu yaşıyoruz. Tükürükte kanser çalışan ilk merkez olmanın yanında NIPT çalışan ilk Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi olduğumuzu da belirtmek lazım. NIPT ( Non-Invaziv Prenatal Tarama) test ise anne karnındaki bebeğin sahip olabileceği kromozomal hastalıklarının varlığını taramaktır. Gebeliğin 6.haftasından itibaren bakılabilen testin, düşük ve enfeksiyon riski taşıyan amniyosentezden daha erken haftalarda uygulanabilir olması büyük bir avantajdır. Tek tüp kanla toplam 19 rahatsızlığa bakılabilen en geniş parametreli tarama testtidir.
 Güçlü bir kadromuz var ; bir çok İLK lere daha imza atacağımız kaçınılmaz. Amacımız Türkiyenin dışa olan bağımlılıklarını azaltarak üretgen olmak, halkımıza kaliteli hizmet vermektir.

Açılışımızı yapan Sağlık Bakanı Sayın Prof. Dr. Recep Akdağ ,  Milli savunma Bakanı Fikri Işık ve şu an aramızda bulunan bürokrat ve hekim arkadaşlarıma ,eski Bakan ve milletvekillerine, değerli konuklarımıza , Gümüşhaneden gelen hemşerilerime ve tebriklerini iletip katılamayan tüm dostlarımıza teşekkür ederim.   

genoks-başbakan_binali-yildirim-Doc.Dr.Kemalettin Aslan.jpg görüntüleniyorgenoks-resim-doç.dr.kemalettin aydın-eski spor bakanı suat kılıç.jpg görüntüleniyordoç.dr.kemalettin aydın-milli savunma bakanı fikri ışık.jpg görüntüleniyorgenoks-5.jpg görüntüleniyor

Güncellenen Son Haberler